راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام

راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام

اگر شما صاحب پیچ فروشگاهی در اینستاگرام باشید یا هر نوع پیچی برای کسب و کار خود داشته باشید باید راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام داشته باشید. احتمالا برای دستیابی به مرحله ای که فروش محصولتان به رقم قابل قبولی برسد چالش های زیادی داشته اید. مدیریت و دست و پنجه نرم کردن با این چالش ها هزینه و زمان زیادی از شما گرفته است.

جدای از این موارد بخاطر ماهیت اینستاگرام همیشه سایه شوم فیلترینگ اینستاگرام را هر روز احساس کردید.نگرانی های دیگری نیز وجود داشته که هر روز باید نگران ان باشید یا شایدم انها را تجربه کرده باشید. مثل هک شدن پیچ ایسنتاگرام یا ریپورت پیچ  بسته شدن حساب اینستاگرام که باعث می شود تمامی زحمتتان یک شبه از بین برود.

اینستاگرام نیز ممکن است به دلایلی نظیر تحریم تخطی از قوانین حساب اینستاگرام شما را بن کند و شاید هیچوقت فرصت بازگشایی مجدد حساب اینستاگرام را نداشته باشید. مثل پیچ های معروفی که با صد ها یا حتی میلیون ها فالوور برای همیشه از بین رفتند.

در این مقاله بر روی راهکارهای مقابله با فیلترینگ اینستاگرام پیچ کسب و کارها و جلوگیری زا کاهش میزان فروش محصولات متمرکز می شویم.همیشه برای هر نوع کسب و کاری خطرات و چالش های زیادی وجود دارد اما اگاهی و امادگی داشتن بهترین عنصر برای بهبود و حفظ کسب و کار است.

تجربه فیلترشدن تلگرام و کسب و کارهایی که نابود شدند

کسب و کارهای زیادی قبل از سال 96 در تلگرام فعال بودند و با تاسیس کانال ها و گروه های تلگرامی در حال کسب درامد بودند. در ان زمان بسیاری از کسب و کارها حتی باور نمی کردند که یک روز این پیام رسان برای همیشه فیلتر شود. دلیل اکثر آنها این بودن که بسیاری از کسب و کارها در حال کسب درامد هستند و میلیون ها ایرانی از این پیام رسان استفاده می کنند. در عین ناباوری تلگرام در دو مرتبه فیلتر شد که در دومین بار برای همیشه تلگرام فیلتر شد. تقریبا بسیاری از کسب و کارها ضرر هنگفت دیدند و مجبور شدند به اینستاگرام مهاجرت کنند.

تنها آن دست از کسب و کارهایی که آینده نگر بودند از این طوفان جان سالم به در برند. شرکت هایی که استراتژی های خود را بر روی تولید محتوا اینستاگرام و طراحی سایت فروشگاهی و شرکتی گذاشتند توانستند بخش بزرگی از فروش خود را حفظ کنند. اما اگر اینستاگرام فیلتر شود چه جایگزینی برای آن می توان متصور شد؟؟!

اینستاگرام فیلتر شد!

اگر یک روز بیدار شوید و در خبرگزاری ها با این تیتر مواجه شوید چه احساسی خواهید داشت؟! اگر فرد آینده نگری باشید از قبل راهکارهای مختلفی را به کار بردید و تنها بخشی از فروش شما کم می شود اما این درصد به سرعت می تواند به کمک کمپین های تبلیغاتی و ریتارگتینگ و ساخت لید جدید بر طرف شود.حتی باعث می شود سهم برخی از شرکت هایی که از قبل راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام نداشته اند را بدست بیاورید.

البته نمی توان از مزایای پلتفرم اینستاگرام صرف نظر کرد. به هر حال هر کسب و کار هوشمندی باید تمامی رویدادهای احتمالی را پیش بینی کند. در مقاله مزایای حضور کسب و کارها در اینستاگرام می توانید با مزیت های این شبکه اجتماعی بیشتر آشنا شوید.

جیک جیک مستونت بود، فکر زمستونت بود!؟

رویدادهای قبل از فیلترینگ تلگرام امروزه برای اینستاگرام نیز دیده می شود. البته ان موقع اینستاگرام جایگزین تلگرام بود. اما به نظر نمی رسد تیک تاک بتواند جایگزین اینستاگرام باشد. به هر حال با طرح صیانت که در مجلس در حال بررسی است و مصاحبه های افراد مسئول و غیر مسئول بهتر است که کسب و کارها از قبل برنامه ریزی های برای تهیه راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام داشته باشند.

اینکه چه زمانی اینستاگرام فیلتر شود را دقیقا نمی توان مشخص کرد چرا که بسیاری از شرکت های دولتی مثل اپراتورهای تلفن همراه و شرکت زیر ساخت ها منافع مالی بزرگی از فروش پهنای باند بدست می اورند و طبعا در این زمینه مخالفت نیز می کنند. اما ایا این قدرت را دارند که جلوی فیلتر شدن این شبکه اجتماعی را بگیرند کاملا روشن نیست.

اما عقل حکم می کند کسب و کارها این احتمال را از قبل بدهند و راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام را از قبل اجرا کنند. در صورتی که دیرتر تصمیم به اجرای این راهکارها بگیرند فروش انها بیشتر دچار مشکل می شود و هزینه های بیشتری را برای برگشتن به شرایط قبل خواهند پرداخت.پس از همین حالا به فکر زمستون احتمالی باشید.

راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام چیست؟

برای انتخاب راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام باید موارد مختلفی را بر اساس وضعیت کسب و کارتان بررسی کنید. در این مقاله به موراد متعددی اشاره کردیم تا کسب و کارها بتوانند سریعتر انتخاب های بهتری داشته باشند.

راهکارهای بی اثر کردن فیلترینگ اینستاگرام

راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام می تواند متنوع باشد. برای کم کردن یا بی اثر کردن فیلتر اینستاگرام می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید. با این روش ها می توانید از ضررهای هنگفت جلوگیری کنید و با بکارگیری کانال های بازاریابی جدید سطح فروش خودتان را ارتقاء دهید.این راهکارها توسط سایر کسب و کارها  تجربه شده است و موفق نیز شده اند. حالا برویم سراغ راهکارها:

تغییر استراتژی کسب و کار از B2C به B2B

ایجاد مکانی برای حضور و خرید فیزیکی

حضور در شبکه های مشابه با بیشترین تعداد مخاطب هدف

استفاده از بازاریابی موتور های جستجو (SEM)

دریافت سرنخ از مخاطبان فعلی برای روز مبادا

ایمیل مارکتینگ و sms مارکتینگ

ایجاد وبسایت فروشگاه اینترنتی

تغییر استراتژی کسب و کار و ارایه محصولات به سایر فروشگاه ها

تهیه vpn و فعالیت در شبکه اجتماعی

تغییر استراتژی کسب و کار و ارایه محصولات به سایر فروشگاه ها

اگر شما هم جز بسیاری از کسب وکارهایی هستید که محصولتان را به مشتریان جزء می فروشید یا همان خرده فروشی دارید می توانید از راهکارهای مختلفی استفاده کنید. جذب اطلاعات لیدها در اینستاگرام دشوار است بنابراین اطلاعاتی در دست ندارید که با انها مجددا ارتباط برقرار کنید. اولین راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام این است که برای ادامه حیات کسب و کارتان اقدام به عمده فروشی محصول کنید.

هزینه بازاریابی عمده فروشی کمتر از خرده فروشی است و حجم فروش نیز در عمده فروشی بیشتر از خرده فروشی است.برای اینکار می توانید یک فروشگاه یا سایت اینترنتی احداث کنید و در کنار آن از فروشگاه ها فیزیکی یا فروشگاه های مجازی مثل دیجی کالا یا باسلام استفاده کنید.

در مقاله فروش در فروشگاه مجازی معروف می توانید با مزایا و معایب این روش اشنا شوید.

تاسیس محل فروش فیزیکی محصولات

اگر منابع مالی کافی داشته باشید استفاده از مغازه یا فروشگاه فیزیکی یک گزینه مناسب است.در طراحی چرخه بازاریابی و فروش خود مشریان را ترغیب به حضور در فروشگاه کنید.به خصوص افرادی که در شهر شما حضور دارند.تا در صورتی که اینستاگرام فیلتر شد شما بتوانید بخشی از فروش خود را حفظ کنید و مشتریانتان نیز آدرس شما را داشته باشند.برخی از پیچ های مد و لباس و پیج های مزون از این روش استفاده می کنند.

در مقاله هزینه احداث فروشگاه فیزیکی به بودجه مورد نیاز می پردازیم. اما اگر بودجه بالای 1 میلیاردی ندارید باید سراغ بقیه راهکارهای مقابله با فیلترینگ اینستاگرام بروید.

حضور در شبکه های اجتماعی دیگر

بعد از فیلتر شدن تلگرام فرصت برای رشد اینستاگرام مهیا شد و افراد زیادی از این شبکه اجتماعی استقبال کردند. اگر روزی شاهد فیلتر شدن اینستاگرام باشیم باید به سراغ سایر شبکه های اجتماعی جایگزین برویم.سعی کنید بر اساس نوع محصول از سایر شبکه های اجتماعی استفاده کنید.تا در صورت لزوم نیاز نباشد از صفر کار را شروع کنید.

البته بسیاری از ایرانیان در اینستاگرام فعال هستند اما پس از این رویداد تقاضا برای استفاده از سایر شبکه های اجتماعی افزایش پیدا می کند.برای اینکه کسب و کارتان نیاز نباشد از نو کار را آغاز کند بهتر است از الان به سراغ این شبکه بروید.گزینه های جایگزین زیاد نیستند .

ناگفته نماند که بهتر است تمام تمرکز و بودجه ی خود را بر روی یک شبکه خاص صرف نکنید. چرا که با توجه به ریسک بالای سرمایه گذاری روی شبکه های اجتماعی در ایران، ممکن است بار دیگر دچار ضرر مالی شوید.

بازاریابی موتورهای جستجو SEM

با وجود گسترش پیام رسان و رسانه های اجتماعی مختلف مثل فیسبوک،تلگرام،واتساپ،تیک تاک و اینستاگرام هنوز موتورهای جستجو نقش اساسی در تجارت آنلاین دارند.بازاریابی موتورهای جستجو یا همان (Search Engine Marketing) یکی از بهترین راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام است.با استفاده از موتورهای جستجو می توانید مشتریان واقعی و بالقوه بیشتری را بدست بیاورید و هزینه های بازاریابی خود را مدیریت کنید.

در مقاله مزایای بازاریابی موتورهای جستجو به این موضوع پرداخته ایم.هدف در این روش دیده شدن در صفحه اول گوگل و جذب مشتریان بالقوه است که تمایل زیادی برای خرید محصول دارند و در مرحله انتخاب فروشنده هستند.دو راه برای رفتن به صفحه اول وجود دارد.

راه اندازی تبلیغ مستقیم در گوگل  Google Ads(پر هزینه)

بهینه سازی برای موتور های جستجو SEO (کم هزینه)

دریافت سرنخ از مخاطبان شبکه های اجتماعی

در هر فروشی, داشتن اطلاعات مشتریان بالقوه یا همان لیدها به شدت در نرخ تبدیل مخاطب به مشتری و افزایش فروش با اهمیت است. هر کسب و کاری که لید بیشتری داشته باشد نرخ فروش بیشتری دارد.به طور مثال اگر دو پیچ فروشگاهی هر کدام 200 هزار فالوور داشته باشند و شرایط محصولات انها یکی باشد. پیجی که به کمک ابزارهای مختلف مثل طراحی سایت فروشگاهی ،استفاده از فرم های انگیزشی اطلاعات مشتریان را دارد نرخ مشتریانش حداقل 3 برابر رقبای خود است.

تلاش کنید ارتباط دوطرفه با مشتریانتان ایجاد کنید.به طور مثال بخواهید در مسابقات با ارائه ایمیل و شماره تماس شرکت کنند .این روش به عنوان راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام می تواند جلوی ریزش شدید فروش شما را بگیرد.اگر دولت تصمیم به فیلتر دائمی اینستاگرام نگیرد این یک روش جبرانی برای شماست تا فروش خود را حفظ کنید. اما اگر تصمیم دولت به فیلتر دائمی اینستاگرام باشد که این موضوع را نیز جسته گریخته می شنویم باید از روش های دیگر استفاده کنید.

بازاریابی ایمیلی و پیامکی

بازاریابی ایمیلی یا بازاریابی پیامکی بستگی به نوع محصول و پیج شما و مخاطبانتان دارد.به طور مثال مخاطبان پیچ های دانشجویی ایمیل های فعالتری دارند.معمولا خریداران آنلاین یک ایمیل و شماره موبایل فعال دارند. اما به هر حال اولین مرحله این است که شما بانک اطلاعاتی از دنبال کنندگان شبکه های اجتماعی خود داشته باشید.

وقتی اینستاگرام فیلتر شود شرکت هایی که استراتژی بازاریابی در شبکه های اجتماعی دارند میزان ضرر ها را می توانند مهار کنند.چرا که از قبل بخشی از اطلاعات دنبال کنندگان خود را دریافت کردند  و می توانند انها را مجددا به چرخه فروش برگردانند.با توجه به تجربه قطع اینترنت در آبان 98 صرفا کسب و کارهایی که شماره مشتریان خود را داشتند توانستند با ارسال پیامک با انها تماس بگیرند.

بازاریابی ایمیلی در خارج از ایران بیشتر مورد استقبال است اما در ایران این روش دست کم گرفته می شود.در صورتی که به ازای هر 1 دلار سرمایه گذاری در ایمیل مارکتینگ بیش از 40 دلار برگشت سرمایه خواهید داشت.داشتن عضویت های خبرنامه ایمیلی در سایت ها باعث ایجاد یک کانال ارتباطی با مشتریان می شود و به شدت به فروش کسب و کار شما کمک میکند.

راه اندازی وبسایت اختصاصی فروشگاه اینترنتی

برخی از کسب و کارها در کنار پیچ های اینستاگرامی خود اقدام به طراحی سایت فروشگاهی نیز کرده اند. بر اساس تجربه ای که بعد از فیلتر شدن تلگرام ،فیسبوک،اورکات،تیک تاک وجود داشت صاحبان کسب و کارها بهترین استراتژی بازاریابی آنلاین را به کار گرفتند و از ان موقع بر روی وب سایت فروشگاهی خود متمرکز شدند تا در صورت فیلتر شدن اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی شوکه نشوند.

در صورتی که حتی اینستاگرام فیلتر نشود یا بصورت دائمی فیلتر نشود کار حرفه ای داشتن وب سایت مناسب برای ثبت سفارش و دریافت راحت مبلغ و پیگیری مداوم مشتری برای خرید مجدد است.اما کسب و کارهایی که تنها پیچ اینستاگرامی دارند برای هر درخواستی باید پروسه طولانی و تکراری و خسته کننده ای را اجرا کنند.این پروسه شامل اعلام قیمت،تغییرات محصول،ارسال شماره کارت،بررسی پرداخت مبلغ،دریافت و اعتبارسنجی آدرس و چند مورد دیگر است که باعث ایجاد خطا و نارضایتی و از دست رفتن بخش بزرگی از مشتریان می شود.

در صورتی که در فروشگاه انلاین شما تنها پس از پرداخت مبلغ خرید اقدام به ارسال محصول می کنید و کار راحتتر است.اما مزیت دیگر طراحی فروشگاه اینترنتی برای صاحبان پیچ های اینستاگرامی دریافت اطلاعات مشتریان بالقوه و جذب مجدد مشتریان مردد و افزایش فروش است.

فکر اساسی کنید.

بر اساس تجربه فیلتر تلگرام در صورتی که اینترنت برای مدتی قطع شود و شما خرده فروش یا عمده فروش محصول باشید دسترسی شما برای مدتی نامشخص با مشتریان قطع می شود.و بر اساس اینکه به فروش روزانه وابسته هستید ضرر هنگفتی خواهید داشت.چرا که حتی اگر شما vpn داشته باشید بسیاری از مخاطبان شما به ان دسترسی ندارند و شما فروشی نخواهید داشت.

بر اساس تجربه فیلتر شدن تلگرام برای مدتی فروش به طرز وحشتناکی کاهش پیدا می کند و بعد از اینکه برخی از افراد حاضر می شوند با vpn وارد این برنامه شوند ولی هیچوقت سطح فروش شما به زمان قبل برنمی گردد.این در صورتی بود که برای تلگرام جایگزینی به نام اینستاگرام بود اما برای برنامه اینستاگرام جایگزین مناسبی فعلا وجود ندارد.

ضمنا اگر فیلتر شدن اینستاگرام دائمی نباشد اما بر اساس اتفاقی که برای تلگرام افتاد این موضوع دور از ذهن نیست که اینستاگرام به صورت دائمی فیلتر شود.

پیشنهاد ویژه اول

اولین راهکار مقابله با فیلترینگ اینستاگرام بصورت ویژه برای کسب و کارها این است که اگر محصولشان قابلیت صادرات دارد حتما به فکر آن باشند.چرا که اولا سود بیشتری در صادرات محصول نصیب شرکت ها می شود.ضمنا حجم فروش شما در بیشتر مواقع عمده است . سوم اینکه هزینه بازاریابی آن کمتر است. چهارم اینکه اینترنت مشتریان خارجی شما هیچوقت قطع نمی شود و شما میتوانید با انها ارتباط برقرار کنید و فروش شما ضربه نمی خورد.

پیشنهاد ویژه دوم

فروش سنتی یعنی استفاده از مغازه با توجه به شرایط اقتصادی به خودی خود دشوار بود و حضور در دنیای دیجیتال مرهمی برای این وضعیت بوده است. بنابراین سعی کنید ابتدا یک برنامه بازاریابی مناسب برای کسب و کارتان بنویسید و بودجه مناسبی برای اجرای برنامه بازاریابی خود تخصیص دهید تا سریعتر کسب و کار خود را پایدار کنید تا بتوانید هزینه احداث کانال های بازاریابی خودتان را بپردازید و کسب و کارتان را توسعه دهید.

تقسیم میزان فروشتان به چند کانال بازاریابی و حضور در بازار چند کشور باعث تعادل کسب و کارتان می شود و با فیلتر شدن اینستاگرام فروش شما می تواند دربرابر این ضربه ها دوام بیاورید.

پیشنهاد ویژه سوم

در زمانی که اینستاگرام فیلتر می شود پست های خلاقانه ای طراحی کنید تا زمانی که فیلتر اینستاگرام برداشته شد بصورت وایرال بتواند در بازار پخش شود. حتی اگر اینستاگرام بصورت دائمی فیلتر شود شما باید برای فروش دوبرابر تلاش کنید بنابراین یک استراتژی تولید محتوا اماده کنید و بر اساس ان محتواهای خلاقانه تولید کنید تا مخاطبان را درگیر کند.